Ako uchopiť a spracovať stratégiu I& D vo firme?
Konkrétna skúsenosť za nami. V rámci case study s vami zdieľame 3 kľúčové výstupy spolupráce:
- 3 idey konceptov, ktoré prepájajú celofiremné I&D (inklúzia a diverzita) aktivity interne i externe. t.j. smerom k zamestnancom, B2B partnerom, pobočkám, dodávateľom i zákazníkom.
- Ročný plán všetkých I&D aktivít s ohľadom na cyklus zamestnanca.
- Audit súčasných interných a externých materiálov používaných v HR, s ohľadom na inkluzívny jazyk.
“Na spolupráci s BE-ID Human sme najviac ocenili, že na D&I témy sa pozerajú komplexne, jednak cez celkový cyklus zamestnanca a povahu spoločnosti. Za relatívne krátky čas nám pomohli zhodnotiť už existujúce aktivity, preskúmali náš potenciál do budúcnosti a podelili sa s nami o množstvo svojho cenného know-how. Tešíme sa už na implementačnú fázu. :)”
Výzva
V minulom roku sme nadviazali spoluprácu s popredným telco operátorom & silným zamestnávateľom, spoločnosťou Orange Slovensko.
Boli sme prizvané
- vytvoriť ročnú stratégiu v rámci I&D
- definovať a nasmerovať stratégiu 5 ročnej vízie.
V Orangei rokom 2019 započal pôsobenie nový CEO Federico Colom, ktorého jednou z hlavných stratégií sú práve firemná kultúra, vtiahnutie zamestnancov do nej a vyzdvihnutie dôležitosti H(human) R(relations).
V rámci našej spolupráce sme blízko spolupracovali s Natašou Štefaňákovou. Nataša okrem toho, že je HR Business partner, vedie v Orangei I&D agendu a zároveň je jej internou ombudsmankou.
Orange začal s aktivitami v danej téme už minulý rok. Okrem iného sa angažujú nasledovne:
- sú signatárom Charty Diverzity,
- majú internú I&D committee,
- píšu blogy do interných newsletter-ov na tému I&D a CSR
- majú Nadáciu Orange, ktorá sa téme digitálnej inklúzie venuje.
V Orangei videli, že nastala príležitosť uchopenia aktivít komplexne a strategicky. Zároveň ich bolo potrebné previazať priamočiaro na biznis plán. V tomto momente sme sa objavili my.
EMPLOYEE EXPERIENCE + CUSTOMER EXPERIENCE = BUSINESS GOALS
NAŠIM CIEĽOM SA STALO KOMPLEXNE PREPOJIŤ I&D NA ZAMESTNANECKÚ SKÚSENOSŤ A SO ZÁKAZNÍCKOU SKÚSENOSŤOU TAK, ABY MALA TÁTO ROVNICA PRIAMY DOPAD NA BIZNIS STRÁNKU SPOLOČNOSTI.
Takto sme postupovali.
Diverzita a inklúzia sú obsiahnuté v agende 2030. Agendu stanovila samotná OSN. Obsahuje 17 cieľov dlhodobo udržateľného rozvoja .
Treba povedať, že Orangeu nie je agenda cudzou. Sám CEO celej skupiny Stéphane Richard sa zaväzuje k napĺňaniu 6tich z nich.
Začalo to I&D mapping-om
Cieľom I&D mappingu je komplexné zmapovanie interného & externého prostredia firmy v oblasti inklúzie & diverzity. Porovnávame firmu s inými v obdobnom sektore i cross-sektorálne v zahraničí, ale aj lokálne.
V Orangei sme začali s focus group. 10ti zamestnanci & zamestnankyne boli vybraní ako zástupcovia z rôznych oddelení, rôznej dĺžky pôsobenia v spoločnosti, rôzneho veku, regiónu, či pohlavia. Podarilo sa nám získať reprezentatívnu diverznú skupinu.
Robiť focus group v decembri, v období, keď všetko prebiehalo nekompromisne on-line bola výzva. No vyšla prekvapivo dobre. Bolo to aj vďaka nasledujúcemu:
- Podarilo sa nám vytvoriť pocit bezpečia, v rámci ktorého boli ľudia otvorení a nemali problém sa zdieľať.
- Každý názor bol vypočutý. Nedochádzalo k súdeniu.
- Využili sme aplikáciu Jitsy a jej funkciu prerozdeľovania do menších skupín. Stihli sme tak prebrať viac.
- Do uzatvorených skupín sme sa ako moderátorky nezapojovali. Aj vzhľadom na citlivosť tém. Zaznamenávali sme následne prezentované výstupy.
- Do on-line prostredia sme vniesli očnú gymnastiku, ice-break hru a snažili sme sa o uvoľnenú neformálnu atmosféru.
Čo nám povedalo externé prostredie
Externý prieskum naprieč ČR, SR a pohľad do zahraničia v telco sektore, ale i cross-sektorálne nám poskytol inšpiráciu a prehľad.
Zmapovali sme všetky interné i externé aktivity priamej konkurencie v danom obore ako i cross-sektorálne. Nezabudli sme ani na verejné kampane na tému I&D a CSR aktivity.
Zároveň sme pozerali nielen na naše lokálne česko-slovenské prostredie ale v rámci princípu globalizácie (uchopenie globálneho v lokálnom kontexte) sme sa pozreli do zahraničia. V tomto prípade konkrétne do USA, UK, Nordics či Dánska.
Inšpiráciu sme našli napríklad u rýchlo rastúceho fintechu Monzo:
Interná spolupráca
Vďaka blízkej spolupráci Nataši a Ivana z Employer branding oddelenia, ktorí sa do procesu mappingu pridal, sa nám podarilo detailne analyzovať aktivity naprieč celého cyklu zamestnanca.
Prečo pracujeme s cyklom zamestnanca? Dôvodov je niekoľko:
- Veľa firiem venuje viac ako 70% energie do získania kandidátov a na employer branding. V nepomere sa následne zameriavajú na rast, vzdelávanie či posun. Firmám chceme ukázať, že téma I&D nerieši problémy. Naopak sa s ňou má pracovať konzistentne, preventívne, komplexne.
- Cyklus zamestnanca nám pomáha rovnomerne rozložiť aktivity a nezabudnúť na žiadnu časť “dospievania zamestnancov”.
- Niektoré aktivity sa nedajú prehľadne zaradiť. Spadajú do kategórie naprieč cyklom zamestnanca. Nestanú sa tak slepým miestom.
- Zároveň sme v rámci prieskumu firmy Orange prešli pracovné inzeráty, employer branding kampane, kampane smerujúce na zákazníkov, aktivity Orangeu skupiny v rámci iných krajín. Aj internú komunikáciu treba chápať komplexne, nielen s ohľadom na nábor.
Návrh 5 ročnej vízie
Na základe zozbieraných informácií sme vytvorili 5 ročnú víziu v rámci I&D stratégie. Tá komplexne kopíruje už vyššie znázornený cyklus zamestnanca.
Pripravili sme 3 kontrolné systémy, ktoré pomôžu Orangeu uistiť, že sa držia stanovenej vízie a robia aktivity, ktoré im ju pomôžu naplniť.
Návrh ročného plánu
Ročný plán v porovnaní s 5 ročnou víziou sme spracovali konkrétne, s detailnými aktivitami a rozdelený do celoročného plánu na mesiace
Aktivity sme rozdeleli na interné & externé. Porovnali sme súčasnú situáciu a plán, rozdelili sme aktivity na quick-win, strednodobé & dlhodobé.
Čo by sme ešte v rámci I&D mappingu doplnili:
- Na I&D mapping sme mali dedikovaný kratší čas ako v rámci I&D mappingu doporučujeme. Ako by teda vyzeral I&D mapping v potrebnom časovom fonde?
- Prebehol by kvantitatívny prieskum medzi zamestnancami.
- Zorganizovali by sme ešte ďalšie focus group, minimálne 2.
- V rámci I&D plánu na celý rok by sme navrhli i detailnejší budget na jednotlivé aktivity.
- Prepojenie employer brand stratégie a I&D aktivít by sme hlbšie preskúmali a prepojili.
Veľké ďakujeme za spoluprácu Nataši a Ivanovi. Samozrejme aj celej focus group skupine za otvorenosť naším zvedavým otázkam, ideám a vašej flexibilite. A tešíme sa na ďaľšiu spoluprácu a tiež ako v tomto roku premeníte vaše zanietenie do I&D tém do zaujimávych aktivít.