Na šálku kávy s Jitkou Raškovou z organizácie She Loves Data
1. Predstavili by ste sa stručne a tiež aj vašu organizáciu?
Jsem Jitka Rašková a přes 20 let se věnuji marketingu. Témeř celou svou kariéru jsem strávila v mezinárodních Telco & IT korporacích, kterou přerušilo až mé přestěhování se do dalekého Singapuru. Tam jsem také poznala neziskovou organizaci She Loves Data, pro kterou jsem začala pracovat a vedla tam singapurskou pobočku. Po 7 letech strávených v Asii, jsem se rozhodla do korporace již nevracet a jsem vděčná zakladatelce SLD Janě Marlé-Žižkové, že souhlasila s tím, abychom s mým návratem spojily také založení pobočky v Evropě.
She Loves Data je nezisková organizace, založená v říjnu 2016 v Singapuru. Naším hlavním cílem je umožnit ženám vzdělávat se v oblasti dat a technologií, podporujeme diverzitu v oblasti IT sektoru a to pořádáním bezplatných workshopů, setkáváním s odborníky a pořádáním webinářů.
2. Kedy a ako vznikla myšlienka projektu? Čo vás viedlo k založeniu She loves Data?
Toto je spíš otázka na zakladatelku Janu Marlé-Žižkovou, ale dovolím si odpovědět za ní –
Když před 6 lety, společně s kolegou Pavlem Bulowskim, založila jinou datovou organizaci a následně s ní vyjeli kamkoliv po Asii, zjistili, že jsou všude velmi podobné problémy. Zjistili, že organizace nemají dostatek datových a technologických profesionálů a tak si řekli, že s tím zkusí něco udělat. Ze statistik věděli, že pouze 26% žen pracuje v oboru Data& Tech a tak bylo jasné, že toto je jasná cílová skupina.
Proto Jana s Pavlem přišli v roce 2016s nápadem, uspořádat v Singapuru akci, aby přilákali víc lidí do IT oboru a úplně nejlépe, aby inspirovali především ženy, které by se nebály do tohoto oboru vstoupit zůstat v něm. Zorganizovali jednodenní kurz, zacílený na ženy, kde nebyla podmínka předchozí technické nebo datové zkušenosti. Tam jim bylo od základu vysvětleno, že data a technologie není nic čeho by se měly obávat.Za pár dnů zjistili, že je po tomto tématu neuvěřitelná poptávka, jelikož se zaregistrovalo více jak 500 žen. Po tomto eventu SLD dostala neuvěřitelně kladnou zpětnou vazbu a díky tomu Jana s Pavlem věděli, že se školeními nemůžou přestat a musí se vzdělávání žen i nadále věnovat.
Poté se o SLD dozvěděli naši partneři v Austrálii, kteří chtěli na tento úspěch navázat a tímto přirozeným způsobem se SLD rozrůstá dodnes, jelikož situace a poptávka po vzdělávání je všude více méně podobná. Díky tomu, po 4 letech od zorganizování prvního eventu, můžete SLD najít v 16 zemích světa a jsme pyšní, že jsme do dnešního dne proškolili více jak 15.000 žen z celého světa. Je také hezké sledovat, jak se kolem SLD vytváří komunita žen a mužů, kteří se navzájem podporují a spolupracují mezi sebou ať už se nachází kdekoliv.
3. Aká je vaša dlhodobá vízia? Kam chcete váš projekt dostať?
Stále chceme pokračovat v úspěšném trendu, kdy se snažíme inspirovat a podporovat ženy, aby se nebály studovat data a IT a následně jim pomoci připravit se na profesionální kariéru. I nadále chceme budovat komunitu, kde se stejně smýšlející ženy mohou sejít, učit se jedna od druhé, podporovat se navzájem a především chceme, aby si spolupráci se She Loves Data užívaly!
Zároveň chceme v následujících 3 letech významně rozšířit náš dosah a to nejen v asijsko-pacifické oblasti, ale také na dalších kontinentech, což založení evropské pobočky je toho jen důkazem.
4. S akými najčastejšími stereotypmi a predsudkami o ženách v data/tech oblasti sa stretávate v praxi?
Dle studie společnosti McKinsey, ve srovnání 12 významných zemí patří Česká republika se čtyřprocentním zastoupením žen v představenstvech do nejnižšího kvartilu a přitom lze doložit, že větší zapojení žen do ekonomické aktivity může podpořit hospodářský růst a zlepšit výkonnost společností. Díky takovému nízkému zastoupení žen v byznysu obecně a v IT oblasti obzvlášť je snadné narazit na předsudky a stereotypy. Proto se se She Loves Data snažíme ženy podporovat a vzdělávat, jelikož z našeho pohledu jsou data a technologie oborem, kterého se není třeba obávat a naopak názory žen mohou pomoci ke kvalitnějším výsledkům.
5. Čo by ste poradili ženám, ktoré zvažujú založenie vlastného biznisu/startupu v tejto oblasti?
Ať se rozhodně nebojí a jdou za svým snem. Ať se nebojí vystoupit z komfortní zóny a vyzkouší si, co všechno mohou dokázat. Pokud to nezkusí, můžou si to jednou vyčítat. Jak se říká, odvážnému štěstí přeje.
6. Stretávate sa ešte stále so stereotypmi a predsudkami na strane zamestnávateľov o ženách ak sa uchádzajú o zamestnanie v IT oblasti?
Ano, bohužel se stále setkáváme s předsudky a pokud mám být konkrétní, na českém a slovenském trhu máme ještě v tomto smyslu spoustu práce. Je třeba intenzivně pracovat na diverzitě jednotlivých teamů a vystoupit ze zastaralých představ o řízení lidí. Nemám na mysli jen genderovou diverzitu, ale bavíme se tu také o diverzitě generační a rasové.
7. Prečo je podľa vás IT stále doménou mužov?
Myslím, že se v tomto směru bavíme opět o předsudcích a faktu, že ženy mají všeobecně tendenci se dost podceňovat a bojí se vstoupit do zatím stále mužského světa dat a technologií. Když se např. podíváte na obsazení odborných konferencí, kde většina přednášejících jsou muži, musíte mít dostatečně velkou odvahu a sebevědomím a správném místě, abyste mezi ně vstoupila a dokázala, že jste stejně dobrá jako oni.
8. Ako podľa vás ženy/dievčatá obohacujú pracovné tímy v IT oblasti? Čo nové prinášajú?
Ženy určitě mohou obohatit pracovní týmy a to platí nejen v IT, ale pro všechna odvětví. Ať už vezmeme v potaz jakoukoliv diverzitu, pokud budeme mít různé lidi diskutující různé problémy, výsledky budou kvalitnější a lepší. Diverzita hraje zásadní roli také v našich každodenních životech.
9. Ako vidíte budúcnosť žien v IT oblasti?
Budoucnost žen v oblasti IT závisí na vzdělávání a zájmu ze strany žen tento obor studovat. V dnešní době je pro mladé lidi IT naprosto všudy přítomné a proto určitá evangelizace probíhá svým způsobem již od útlého věku.Proto by v budoucnu neměly existovat žádné překážky, aby se ženy vydaly na profesní dráhu v oblasti dat a technologií. Ruku v ruce s tím vším musí školy pozměnit své kurikulum tak, aby IT nebylo pouze koníčkem specifického okruhu mužů.
10. Ak by ste mali jedným slovom opísať čo pre vás znamená organizácia She loves data, aké by to bolo a prečo?
Radost. Pracovat pro She Loves Data je pro mě obrovskou radostí a životní inspirací. Pomáhat druhým být lepší a pomáhat druhým plnit jejich osobní cíle, je pro mě nesmírnou satisfakcí a energií do další práce. Není lepšího pocitu, když za vámi přijde žena, která byla s Vaší pomocí povýšena nebo našla práci, o které ještě před nějakou dobou ani nesnila...
11. Zažili ste niekedy vy sami na vlastnej koži ako žena diskrimináciu pripráci v tech/data oblasti?
Já naštěstí žádnou špatnou osobní zkušenost nemám, ale těch příběhů o diskriminaci, které si člověk v rámci workhopů vyslechne, je až přespříliš.
12. Skúste vysvetliť čo znamená diverzita a inklúzia tak akoby ste to chceli vysvetliť deťom na ZŠ.
Toto je dobrá otázka. Nedávno jsem měla možnost bavit se o diverzitě s generální ředitelkou Google Taniou Le Moigne a musím s ní jen souhlasit v tom, že všechno začíná u dětí a i v rodině můžeme děti vést k respektu k diverzitě. Děti přijmou jako fakt, že neexistuje jen mužský názor nebo jen mužská nebo ženská práce. Je to o vzájemné pomoci a respektu k druhým, ať už člověk pochází z jakéhokoliv prostředí, z jakékoliv kultury, ať už mají takovou nebo takovou barvu kůže.
Ďakujeme Jitke krásne za inšpiratívny rozhovor a veľmi držíme palce s ďaľšími aktivitami ako i pri búraní predsudkov a stereotypov v rámci rodovej rovnosti.